Ako písať na klávesnici špeciálne znaky
Určite sa vám už pri pásaní na klávesnici stalo, že ste potrebovali zadať špeciálny znak a nevedeli ste ho nájsť alebo použiť tú správnu klávesovú skratku. Klávesové skratky sú niečo, čo využívame nielen pri písaní textu v dokumentoch, konverzácií, ale aj pri hrách a grafických programoch. Zameriame sa na tie najpoužívanejšie znaky a klávesové skratky v kombinácii „klávesnica a operačný systém Windows“
Špeciálne znaky
Okrem klasických znakov, teda písmen a číslic používame aj takzvané špeciálne znaky. Tie sú súčasťou operačného systému Windows, ako príslušenstvo po vyvolaní kontextového menu v ponuke štart. Tam nájdete položku „Mapa znakov“. Po rozkliknutí stačí nájsť požadovaný znak a skopírovať ho. V takomto prípade si nemusíte pamätať skratku pre zadávanie na klávesnici. Ak chcete rýchlo aplikovať špeciálny znak priamo na klávesnici môžu sa vám hodiť práve tieto pomôcky pre ich zadávanie.
Zavináč @
Dnes asi najpoužívanejší znak je zavináč @. Ten sa používa v emailovej komunikácii, ale aj pri niektorých službách a sociálnych sieťach, ako identifikátor takzvaný nick.
Napísanie, teda zvolenie znaku @ môžete urobiť hneď niekoľkými spôsobmi v závislosti od jazykovej verzie klávesnice. Pri anglickej klávesnici stačí stlačiť kláves so znakom @. Nachádza sa v druhom riadku kláves spolu s číslicou 2. Pre slovenskú verziu klávesnice môžete zvoliť pravý ALT + V alebo ľavý ALT + 64 . Pre aplikáciu tejto skratky musíte použiť numerickú časť klávesnice na pravej strane. Niektoré klávesnice na notebookoch, ale aj samostatné menšie klávesnice numerickú časť nemajú.
Hashtag (hašteg) - Mriežka #
Tento znak pozná určite každý kto pozná sociálnu sieť Twitter alebo Instagram a iné. Znovu sa nemusíte trápiť zapamätaním si tejto skratky pokiaľ používate anglickú klávesnicu. Znak # nájdete v druhom riadku pod číslicou 3. Ak máte slovenskú verziu klávesnice stačí stlačiť pravý ALT + X.
Znaky meny € , $ a £
Pri písaní meny, ako je euro, dolár alebo libra môžete samozrejme napísať menu celým slovom alebo použiť znak pre danú menu. Znak eura € zadáte stlačením kláves pravý ALT+ E.
Pre dolár je to pravý ALT + ô (ô je na Sk klávesnici druhá klávesa doprava od klávesy ENTER). Dolár je možné napísať aj skrátene, ako USD.
Anglická libra £ má klávesovú skratku ALT + 0163.
Percento znak %
Percento poznáme asi všetci. Využívame ho v matematike. Jedno percento znamená jedna stotina z celku. Percento je oficiálna skratka pre zlomok a to znamená že 22 % sa rovná 22/ 100. Aj pre percento % existuje skratka, ako ho napísať na klávesnici. Stlačením pravého alebo ľavého SHIFT + = (= sa nachádza na hornej číselnej klávesnici ako posledný znak).
Zátvorky ( ), [ ], { }
Zátvorky poznáme v niekoľkých verziách a pre každé sú iné skratky. Počnúc klasickou, hranatou až po zloženú.
Klasická zátvorka ( )
SHIFT + ä je skratka pre ľavú zátvorku “ ( „
SHIFT + ň je skratka pre pravú zátvorku “ ) „
Hranatá zátvorka [ ]
Znak hranatá zátvorka má využitie v matematike a programovaní. Na slovenskej klávesnici ju napíšeme skratkami:
Pravý ALT + F (skratka je pre ľavú zátvorku “ [ „)
Pravý ALT + G (skratka je pre pravú zátvorku “ ] „)
Zložená zátvorka { }
Zložená zátvorka, ktorá sa používa na vymedzenie bloku v kóde pri programovaní sa píše skratkami:
Pravý ALT + B (skratka je pre ľavú zátvorku “ { „)
Pravý ALT + N (skratka je pre pravú zátvorku “ } „)
Lomená špicatá zátvorka < >
Znak špicatá zátvorka na klávesnici sa v bežných textoch často nepoužíva. V matematike ju poznáme ako vymedzenie spodnej alebo hornej hranice uzavretého intervalu, ako znamienko pre väčšiu alebo menšiu hodnotu než niečo.
Pravý ALT + Y (skratka je pre pravú zátvorku “ > „)
Pravý ALT + & (skratka je pre ľavú zátvorku “ < „)
Lomítko do prava /
Lomítko do prava sa používaný v programovaní. Najčastejšie sa s ním stretávame pri vo webových prehliadačoch a v samotnom Windowse, kde lomítko označuje cestu pre daný súbor. Znak pre lomítko do pravej strany napíšeme skratkou SHIFT + ú (písmeno ú je napravo od písmena P).
Lomítko do ľava \
Znak lomítko je používaný v programovaní. Oproti lomítku z ľava do prava sa používa zriedkavejšie. Napíšeme ho skratkou pravý ALT + Q (písmeno Q je naľavo od klávesy Tab - Tabulátor).
Stupeň Celzia znak °C
Stupeň Celzia je jednotka pre meranie teploty. Jeho tvorcom Pán Anders Celsius (rok 1742). Na slovenskej klávesnici sa tento symbol nenachádza jeho skratka je podržanie pravý ALT a CTRL a potom na hornej klávesnici stlačte číslo 5 (označenie 5 alebo aj ť, %). Tato skratka je pre znamienko ° a nasledovne musíte napísať veľké C, aby ste dostali finálnu podobu °C.
Okrem týchto znakov môžeme často vyhľadávať aj základné matematické znaky, ako sú delenie, násobenie alebo označenie pre meter štvorcový, meter kubický.
Znak delene alebo delenie ÷
Delenie je jedná z matematických operácii s ktorou sa stretávame. Delenie je opak násobenie. Na slovenskej klávesnici nemá delene samostatnú klávesu a na jeho vytvorenie je potrebná skratka pravý ALT + CTRL + ú.
Znak násobenie alebo krát ×
Násobenie je matematická operácia, ktorá je zase presným opakom delenia. Na vytvorenie používame skratku pravý ALT + ä.
Znak sčítavanie alebo plus (+) alebo odrátavania mínus (-) nájdeme na numerickej klávesnici. Ak sa na klávesnici nenachádza numerická časť vytvoríme si ich skratkami.
Ľavý ALT + 43 (+)
Ľavý ALT + 45 (-)
Meter štvorcový m² a meter kubický m³
Pre tento znak m2 použite horný index v editori dokumentov, ako je napríklad Word.
Copyright ochrana známka (Symbol ©)
Symbol copyright sa používa ako ochranná známka, ktorá chráni autorské práva daného produktu (text, obrázok, fotografia, brand a mnoho ďalších).
Vytvoriť na klávesnici ho môžeme skratkou ľavý ALT + 0169.
Ochranný symbol ®
Ochrana známka r v krúžku alebo tiež znak originality, ktorý chráni značku alebo logo nájdeme ho skoro na všetkých produktoch. Na klávesnici ho napíšeme skratkou ALT + 0174.
Ochranný znak ™
Ochranný znak nájdete všade kde sa v dnešnej dobe pohnete či už v obchode alebo na internete jeho úlohou je chrániť loga a názvy spoločností a firiem. Na vytvorenie použijeme skratku ALT + 0153.
Ampersand &
Označenie pre spojenie, významové zlúčenie, ktoré môžeme vnímať ako + alebo anglické and. Používa sa pri spojení dvoch firiem s rovnakou prioritou. Pravý ALT + C.
Hviezdička *
Symbol hviezdičky vytvoríte klávesovou skratkou ALT + 4 a 2. Na anglickej klávesnici stlačte SHIFT + 8. Hviezdička sa používa v typografii na označenie ďalších dodatočných podmienok alebo vysvetliviek pod textom.
Klávesové skratky v skratke
Klávesová skratka je kombinácia klávesov, ktorých súčasné stlačenie vyvolá akciu, ktorá by nebola inak s pomocou klávesnice prístupná. Pri ich vytváraní sú najdôležitejšími klávesmi ALT, CTRL a SHIFT. Klávesových skratiek existuje množstvo nielen v celom operačnom systéme, ale aj v rámci jednotlivých aplikácií. Tie komplexnejšie často ponúkajú dokonca možnosť definície vlastných skratiek.
WASD pozná každý hráč
Hráči sú samostatná skupina používateľov a skratky v hrách sú definované väčšinou priamo v hre alebo existuje aj niekoľko štandardných skratiek alebo skôr kláves s jasným významom. Pre smerový pohyb sú to klávesy W A S D.
QWERTY vs QWERTZ a AZERTY?
Na okraj môžeme zmieniť rozloženie písmen klávesnice systémom QWERTY alebo QWERTZ. Existenciu rozloženia AZERTY si nebudem bližšie približovať vzhľadom na to, že ide o Francúzke rozloženie, ktoré sa u nás skoro vôbec nepoužíva. AZERTY má priradené jednotlivé tlačidlá é a è. Názvy sú odvodené od prvých šiestich písmen v hornom riadku klávesnice.
Klávesnica QWERTY bola navrhnutá tak, aby limitovala v minulosti rýchlosť písania, pretože kolíky písacích strojov sa pri písaní vysokou rýchlosťou často zasekávali. Prevzatie tohto štýlu vytvorilo rozloženie QWERTY. V Európe sa upravila podľa potreby a vzniklo rozloženie QWERZ. Rozdiel je v podstate v dvoch zamenených písmenách Y a Z. Jazyk v ktorom píšeme zvyčajne používajú častejšie niektoré písmená a tu vstupuje do hry QWERTY alebo QWERZ, prípadne AZERTY.