Tonery a náplne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Kancelária a škola
IT a Elektronika
Akcie a zľavy

Ako pochopiť význam a dôležitosť whistleblowingu

Možno ste už počuli slovo whistleblowing alebo whistleblower. Význam týchto slov označuje oznamovateľa, informátora, ktorý odhaľuje a informuje o podvodoch, plytvaní, nekalých praktikách, zneužívaní alebo ohrození verejného zdravia, životného prostredia a bezpečnosti tomu, kto je v pozícii to napraviť. V podstate whistleblower poukazuje na nesprávne konanie a porušovanie zákonov a predpisov. Poviete si, to môže predsa každý. Ale oznamovateľ (whistleblower), ktorý chce ochranu a odmenu oznamovateľa, musí dodržiavať definície a postupy zákona, pre žiadateľa o formálny status oznamovateľa.

Smernica EÚ o whistleblowingu

Informátori sú dôležití pre zachovanie otvorenej a transparentnej spoločnosti, pretože odhaľujú nevhodné správanie alebo skryté hrozby. Pre lepšiu ochranu pred negatívnymi následkami Európska komisia predložila 23. apríla 2018 balík iniciatív vrátane návrhu smernice o ochrane oznamovateľov, ktorí nahlasujú porušovanie práva Únie a oznámenia, ktorým sa stanovuje komplexný právny rámec na oznamovateľov s cieľom chrániť verejný záujem na európskej úrovni. Ďalej zriadiť ľahko prístupné kanály nahlasovania, zdôrazniť povinnosť zachovávať dôvernosť a zákaz odvetných opatrení proti oznamovateľom, ako aj zaviesť cielené ochranné opatrenia.

Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/1937 z októbra 2019 o ochrane osôb, ktoré nahlasujú porušenia práva Únie bola prijatá 23. októbra 2019 a nadobudla účinnosť 16. decembra 2019. Členské štáty ju mali do svojich vnútroštátnych právnych predpisov transponovať do 17. decembra 2021. Všetky dokumenty k tykajúce sa tejto smernice, ako aj jej celé znenie nájdete voľne dostupné na stránkach európskej komisie.

Povinnosť zaviesť nástroje whistleblowingu má každý zamestnávateľ v súkromnej sfére, ktorý zamestnáva viac ako 50 zamestnancov. To znamená mať vnútorný systém oznamovania nezákonných činností. Pre verejný sektor to platí od piatich zamestnancov. Týka sa to aj bánk, poisťovní, verejných inštitúcií a organizácií v oblasti finančného trhu.

Ciele smernice EÚ o whistleblowingu

Hlavným cieľom smernice je odhaľovanie a prevencia nesprávneho konania a porušovania zákonov a predpisov. Ďalším je skvalitniť presadzovanie práva zriadením efektívnych, dôverných a bezpečných kanálov na oznamovanie správ s cieľom účinne chrániť oznamovateľov pred strachom z odvety. Ochraňovať oznamovateľa tým, že sa mu pomôže s istotou podať oznámenie, bez strachu z odvetnej akcie, zabezpečením anonymity.

Ochrana oznamovateľov (whistleblowerov)

Smernica EÚ je cielená na ochranné opatrenia pre oznamovateľov (whistleblowerov) korupcie a základnou črtou smernice je ich ochrana. Zahŕňa ochranu zamestnancov oznamovateľov, ale je aj pre žiadateľov o zamestnanie, niekdajších zamestnancov, napomáhateľov oznamovateľa a novinárov. Tieto osoby majú ochranu pred stratou zamestnania, degradáciou a inou formou diskriminácie.

Ochrana sa vzťahuje na informácie o priestupkoch, ktoré súvisia s právom EÚ, ako sú daňové podvody, korupcia, priestupky pri verejnom obstarávaní, bezpečnosť výrobkov a cestnej premávky, ochrana životného prostredia, verejné zdravie a ochrana spotrebiteľa a osobných údajov.

Whistleblower má dve možnosti

- nekalú praktiku oznámi interne v rámci spoločnosti alebo organizácie

- podá oznámenie priamo príslušnému dozornému orgánu

V prípade, že ostane takéto oznámenie bez náležitej reakcie, nápravy alebo sa oznamovateľ domnieva, že je to vo verejnom záujme, môže sa obrátiť aj priamo na média alebo verejnosť.

Prečo je whistleblowing dôležitý

Whistleblowing poukazuje na neetické správanie sa, šikanovanie, diskrimináciu, nespravodlivé zaobchádzanie, na nekalé praktiky, korupčné správanie alebo na nedodržiavanie zákonov, či dokonca na trestný čin. Oznamovanie neprávosti je pre našu spoločnosť veľmi dôležité.

Veľa ľudí upozorňuje na zlé účtovníctvo, daňové podvody alebo na znečistenie prírody, ekologické pochybenia a korupciu. Niektoré z  trestných činov môžu mať dopad na vládu, akcionárov spoločností, daňových poplatníkov alebo poškodzujú konkurenčné firmy, verejné záujmy. Mnoho z nich by bez whistleblowerov organy činné v trestnom konaní len ťažko alebo vôbec neodhalili. Práve oznamovatelia sú kritický nástroj v boji proti podvodom, korupcii a nekalým praktikám.

Najznámejší whistlebloweri

Možno ste zachytili niektoré mená a kauzy o ktorých sa rozprávalo a písalo v médiách, bez toho aby ste vedeli, že práve títo ľudia boli oznamovatelia (whistlebloweri). Niektorí rozvírili hladinu poriadne a upozornili na vládne prešľapy alebo na nekalé praktiky veľkých spoločností.

David Graham

Biochemik, ktorý upozornil na výrobu nebezpečných liekov vo farmaceutickej spoločnosti, kde sám pracoval.

David Kelly

Upozornil na nejasné, vymyslené dôvody invázie do Iraku.

Karen Silkwoodová

Pracovala v 70. rokoch v jadrovej elektrárni Ker-McGee, neďaleko Oklahomy, ako chemická technička. Ako odborová aktivistka skúmala otázky zdravia a bezpečnosti vo firme. Silkwoodová objavila množstvo bezpečnostných problémov vrátane vystavenia pracovníkov kontaminácii plutóniom, chybného dýchacieho zariadenia a ďalších. V lete 1974 svedčila o svojich obavách pred komisiou pre atómovú energiu USA.

(Na základe tejto udalosti vznikol film Silkwood (1984) s Meryl Streep, ktorá bola nominovaná za stvárnenie Karen Silkwood na Oskara. Veľmi dobrý film!)

Chelsea Manningová (Bradley Manning)

Spravodajská transrodová analytička americkej armády v Iráku, ktorá zverejnila najväčší súbor utajovaných vojenských a diplomatických dokumentov. Tie boli publikované na platforme WikiLeaks. V roku 2010 poskytol spravodajský analytik americkej armády Bradley Manning (neskôr Chelsea Manning) armádne materiály, ktoré poukazovali na podozrivé úsilie USA o ekonomickú a politickú izoláciu Iránu a dokumenty týkajúce sa vojen v Iráku a Afganistane (zneužívanie a mučenie väzňov americkými ozbrojenými silami, porušovanie ľudských práv). V tejto kauze zásadne figuroval aj Julian Assange, zakladateľ WikiLeaks.

Edward Snowden

Bývalý konzulant pre počítačové spravodajstvo zverejnil v roku 2013 dokumenty o prísne tajných programoch Národnej bezpečnostnej agentúry reportérom Washington Post a The Guardian. Snowden sa pokúsil svoje etické obavy z globálnych programov nelegálneho sledovania oznámiť interne. Keďže neuspel urobil tak verejne, čim vyvolal verejnú diskusiu o súkromí a národnej bezpečnosti.

W. Mark Felt

Felt bol viac ako 30 rokov tajný informátor reportérov B. Woodwarda a C. Bernsteina z Washington Post. Na základe informácii utajovaného whistleblowera prelomili škandál Watergate v roku 1972. Až v roku 2005 bola odhalená identita tohto whistleblowera. Informátorom bol W. Mark Felt zástupca riaditeľa FBI, druhej veliteľskej pozície na úrade v čase úniku informácii o angažovanosti prezidenta Nixona vo Watergate.

Maria Efimova

Maria Efimova, bývalá zamestnankyňa Pilatus Bank, poskytla údaje spoločnosti Caruana Galizia v roku 2017 a odhalila, že tajná spoločnosť sídliaca v Paname patrila Michelle Muscat, manželke bývalého premiéra Malty Josepha Muscata. Po zverejnení Panama Papers z roku 2016 maltská investigatívna novinárka Daphne Caruana Galizia skúmala rozsiahle systémy korupcie a prania špinavých peňazí na Malte. Efimovej dôkazy pomohli novinárke spojiť sa a objasniť nezákonnú činnosť na ostrove.

Raphael Halet

Halet upozornil  na daňové úniky nadnárodných spoločností v Luxembursku. Poukázal na to, že takáto nekalá praktika narúša férové  konkurenčné súťaženie a nie je zárukou pre rovnaké podmienky pre všetkých daňových poplatníkov. Jeho príbeh a odvaha whistleblowera v kauze LuxLeaks boli ocenené inauguračnou cenou GUE/NGL pre novinárov, whistleblowerov a ochrancov práva na informácie. Spolu so zavraždeným novinárom Jánom Kuciakom boli vyhlásení za prvých držiteľov tejto ceny na počesť zosnulej maltskej novinárky Daphne Caruana Galiza (kauza Panama Papers).

Tieto mená whistleblowerov rezonovali vo veľkých kauzách, ktoré poukazovali na extrémne veľké pochybenia a nekalé praktiky. Nie všetci boli docenení za svoju aktivitu, z dôvodov, že k údajom a dokumentov sa dostali nezákonne alebo pomocou zneužitia prístupu k ním. V niektorých prípadoch čelili súdnym obvineniam alebo dokonca zomreli za neobjasnených okolností.

 


Whistleblowers -  v preklade informátori, udavači (oznamovatelia)

Whistle blowing (oddelene) - pískanie, fúkanie do píšťalky

(niekde sa obrazne uvádza whistle blowing, ako pískanie, ktoré chce rázne niečo ukončiť)

Doplňujúce info

Zákon č. 189/2023 Z. z.
Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 327/2005 Z. z. o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi a o zmene a doplnení zákona č. 586/2003 Z. z. o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 8/2005 Z. z. v znení neskorších predpisov.