Tonery a náplne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Typ tlačiarne alebo náplne

Modelová rada tlačiarne

Modelové rady nalplni

Kancelária a škola
IT a Elektronika
Akcie a zľavy

Budúcnosť a výzvy hybridnej práce: Transformácia firemnej kultúry

Hybridná práca je model, ktorý kombinuje prácu z domu a prácu z kancelárie. Tento spôsob umožňuje zamestnancom určitú flexibilitu, aby si mohli vybrať odkiaľ budú pracovať. Striedanie medzi týmito dvomi prostrediami, prípadne viacerými (pracovať môžete aj z dovolenkovej destinácie) je označované, ako hybridná práca.

Počas epidémie COVID-19 sa ľudia stiahli z kancelárií do domácnosti a prispôsobili si domáci priestor alebo skôr jeho časť na pracovné miesto. Dôležité bolo byť online a mať vyhradenú časť pre vykonávanie svojej práce.

Firmy veľmi rýchlo zrátali náklady na prenájom kancelárskych priestorov a zistili, že to môže fungovať aj takto. V IT sfére nebolo ani predtým nič výnimočné pracovať 1 - 2 dni z domu. Úplná izolácia a práca z domu 5 pracovných dní, znížila v niektorých sektoroch produktivitu a mala dopad aj na duševnú pohodu zamestnancov. Preto sa firmy zamerali na hybridnú prácu, ktorá je v určitej rovnováhe a ťaží z oboch foriem práce.

Hybridný model ponúka zamestnávateľovi priestor na to, ako rozdelí prácu podľa dní, tímov alebo iných potrieb, na prácu vykonávanú vo firemných priestoroch a z domu. Tento model práce nie je vhodný pre každé odvetie a najčastejšie sa využíva v IT firmách a pre pracovné pozície, kde sa pracuje s počítacom v online móde. Mnoho marketingových a obchodných firiem vie nastaviť pre svojich zamestnancov hybridný model práce. 

 

zdroj: canva

Výhody hybridnej práce

Flexibilita

Zamestnanci majú možnosť pracovať tam, kde sa cítia najproduktívnejšie.

Lepšia rovnováha pracovný a súkromný život

Možnosť pracovať z domu môže znížiť stres a prispieť k lepšej celkovej pohode.

Úspora nákladov a času

Čas na dochádzanie do práce viete využiť na iné aktivity a samozrejme plusom sú aj nižšie náklady na dopravu.

Zníženie režijných nákladov

Spoločnosť premýšľa viac strategicky a dokáže tak znížiť náklady na veľké kancelárske priestory zdieľaním alebo presunom do menších priestorov.

Nevýhody hybridnej práce 

Priama komunikácia a spolupráca

Je náročnejšie udržiavať efektívnu komunikáciu a spoluprácu v rámci tímu a medzi tímami.

Problémy technického rázu

Pri práci z domu môžete naraziť na určité technické obmedzenia, slabé internetové pripojenie, zabezpečenie.

Separovanie práce a súkromia

Niektorí zamestnanci môžu mať problém oddeliť pracovnú dobu od osobného času, kedy sa venujú rodine.

Zvýšené bezpečnostné riziká

Pri prechode na hybridný model práce je dôležité dodržiavanie bezpečnosti koncových používateľov. Ide hlavne o používanie vlastnej siete a vlastných zariadení.

 

Hybridná práca je v poslednom období čoraz populárnejšia, pretože ponúka výhody, ako pre zamestnávateľov, tak aj pre zamestnancov. Mnoho firiem preferuje tento model práce, pretože umožňuje väčšiu flexibilitu a môže zvýšiť aj produktivitu.

Pri práci z domu alebo na diaľku v rámci hybridnej práce je dôležitých niekoľko faktorov od ktorých sa vyvíja celková efektivita a spokojnosť.

 

Dobre vybavené pracovné prostredie

Je dôležité mať pohodlné a ergonomické pracovné miesto s potrebným technickým vybavením, počítač a stabilné internetové pripojenie je základ. Plus ďalšie nástroje a periférie potrebné pre vašu prácu.

Stanovenie pracovného režimu

Dôležité je mať stanovený pracovný čas a dodržovať ho. Oddeliť pracovný čas od osobného a udržiavať rovnováhu medzi prácou a osobným životom.

Komunikácia  a efektívne riadenie zamestnancov

Efektívna komunikácia na pravidelnej báze s kolegami a nadriadeným. Využívať zodpovedajúce nástroje a komunikačné kanály, ako je e-mail, chat, videokonferencie a projektové a manažmentov aplikácie na udržiavanie kontaktu a zdieľanie.

Organizácia a plánovanie

Tvorba denného a týždenného plánu, prehlaď o úlohách a termínoch je dôležitá súčasť práce na ceste k udržiavaniu a zvýšeniu produktivity.

Technická podpora

Dobre zabezpečená, dostupná technická podpora v prípade s technológiou. Promptné riešenie technických problémov pre plynulý priebeh práce.

Pauzy a prestávky

Veľmi dôležitou súčasťou sú pravidelné pauzy a prestávky na oddych a načerpanie energie. Niekedy robia zamestnanci z domu chybu, že pracujú v kuse bez prestávky a strácajú koncentráciu, robia chyby.

Sebadisciplína a motivácia

Netreba zabúdať na sebadisciplínu, pretože tá je dôležitým prvkom práce na diaľku. Je potrebné mať vysokú mieru sebadisciplíny a motivácie, dodržiavať stanovené ciele. Motivujte odmenou, aby ste si udržali motiváciu a dosiahli čo si stanovíte.

Pri dlhodobej práci z domu a pocitu izolácii, ktorým trpeli ľudia ktorí pracovali počas COVID-19 doma, zaviedli firmy ochranné spôsoby, ako tento jav minimalizovať. Práve hybridná práca vytvára určitú rovnováhu medzi prácou z domu a prácou vo firemnej kancelárii alebo coworkingovom prostredí.

Okrem virtuálnych videokonferencií, pravidelnej video-komunikácií sa strieda práca z domu a vo firme podľa potreby. Firmy aktívne organizujú spoločné aktivity, ako sú teambuldingy alebo firemné obedy. Moderné spoločnosti sa starajú o duševnú pohodu svojich zamestnancov a ničím výnimočným nie je podpora a poradenstvo na odbornej psychologickej báze.

Je dôležité zachovanie prosperujúcej firemnej kultúry aj pre tento model práce. Hybridná práca je v neustále sa meniacom modernom svete čoraz viac populárnejšia a z jej výhod benefitujú obe strany, zamestnávateľ aj zamestnanec.

Pomaly, ale nezvratne sa klasický model práce v mnohých odvetviach mení a pribúdajú nové slovné termíny pre formu práce, pracovné prostredie, pracovné voľno a pohodu v práci. Hybridný model práce transformuje aj pracovný priestor firmy, ktoré sa čoraz viac stávajú pohodlným miestom pre spoluprácu a tomu zodpovedá aj dizajn. Klasická kancelária za jedným stolom v uzavretej samostatnej miestnosti sa stáva minulosťou.